انتفاضه اقتصادی

"ما با اسرائیل وارد جنگ می شویم؛ هر کس با ماست، بسم الله. هر کس با ما نیست، خداحافظ! "

بسم الله الرحمن الرحیم

نون والقلم ومایسطرون

برادر وخواهر عزیز روزنامه نگارم:

 سلام! ازتو به عنوان کسی که حرفه ای را انتخاب کرده که لزوما او را با رنج ها و شادی های مردم گره می زند متشکرم.از تو که در ازدحام قال و مقال ها، درد های دیگران را روی شانه می نشاند تا دیده شود اگر چه خودش از چشم های مردم پنهان بماند.از تو که  خانه نداری اما برای مسکن مهر گزارش و خبر تهیه می کنی تا به آنکه باید داشته باشند کمکی بکنی.از تو که خود خودرو نداری اما برای استاندارد اتومبیل و مسائل مربوط به سلامت سرنشینان ساعت ها وقت می گذاری با امید به اینکه گرهی بگشایی! آری عزیزم شاید بهترین حسن تو همین است که "(خود" رو) نداری! 

 

...طرح آنچه می خواهم بگویم،قدری برایم دشوار است...راستش را بخواهی نگرانم که سوء تفاهمی ایجاد شود و خودت خوب می دانی که چقدر سوءبرداشت از یادداشت  برای نویسنده ناراحت کننده است!ولی خب  امیدوارم،انشالله که کدورتی پیش نیاید.

تا حالا شده که برای گفتن خبر خیلی خیلی مهمی در جمعی فرصتی دست بدهد و تو هم آن  حرفت را بیان کنی،اما آن قدر دیگران حرف های غیر مهم دیگر بزنند که سهم توجه افراد به گفتار تو کاهش پیدا کند! مثلا تو با آب و تاب بگویی که: «یک نفر در آب دارد می سپارد جان!» ولی دیگران از وجود نوعی پرتقال حرف بزنند که مزه گلابی می دهد!

در اینجور مواقع حتی تساوی در میزان توجه به این دو خبر هم مشمئز کننده است! ارزش جان یک آدم کجا و ارزش پرتقال کجا!اصلا خدا آن پرتقال ها را هم برای این آدم ها آفریده است!«هو الذی خلق لکم ما فی الارض جمیعا ...او خدایی است که همه آنچه در زمین است را برای شما آفریده»

 فقط همین را می خواستم بگویم؛ که حتی تساوی در پرداختن به موضوعاتی که هر عقل سلیم یا وجدان آگاهی تصریح می کند که اهمیت یکسانی ندارند عین بی عدالتی است.بایدمسائل را اصلی و فرعی کنیم و فرعی ها را اصلا ننویسیم!

راستش تو و همکارانت خیلی حرف های مهم می زنید اما با گفتن حرف های معمولی، شأن آن ها را پایین می آورید.اخبار فلان فاجعه قتل عام زنان و کودکان مظلوم و بی دفاع  را که می شود ما با قدری تلاش در مقابله با آن سهمی داشته باشیم را می گذاریم کنار خبر عطسه کردن یک فوتبالیست که موقع عبور از محوطه ویلایش در جزایر قناری دکمه بسته شدن سقف خودرویش را نزده بود!

خاطره ای برایت بگویم؛ به یاد دارم  سال دوم راهنمایی،وقتی پدرم به رحمت خدا رفتند، بستگان نزدیکمان برای تسلیت آمده بودند!خیلی هم جزع و فزع می کردند و خودشان را می زدند!حتی بیشتر از من!ولی حرف های روزمره شان به تمام عزاداری آنها گرد تصنع می پاشید!از خود می پرسیدم اینها اگر واقعا مصیبت را درک کرده بودند دیگر نمی نشستند درباره برگ های گلدانی که قرار بود سر مزار ببریم یا ... حرف بزنند!

خیلی حرف هایی که خودشان ارزش گفتن ندارند با گفته شدن،ارزش های دیگر را هم خدشه دار می کنند؛

کم گوی و گزیده گوی چون در                                     کز اندک تو جهان شودپر

«مطبوعات باید این توجه را داشته باشند که چیزهایی که برای ملت مفید نیست در روزنامه ها ننویسند،کاغذ صرف این نکنند،وقت صرف این نکنند!»

صحیفه امام ج19-ص375

البته پر واضح است که می شود حتی برای آب در هاون کوبیدن که سمبل کار بی­فایده است هم  کلی نتیجه مفید ردیف کرد مثل اینکه موجب تقویت عضلات مچ و بازو شده به هماهنگی چشم و دست کمک می کند و فرد را از انجام کارهای خطرناک باز می دارد و...

ولی خب حقیقت چیز دیگری است!

نمی دانم مشکل از کجا آب می خورد.شاید وقتی یک روزنامه را با تعداد صفحات ثابت و عناوین معین تعریف می کنیم،ناچار شویم وقتی که خبر خاصی روی نداده  خودمان  خبرتراشی و خبرسازی کنیم!روزنامه ما به هر قیمتی که شده باید هر روز 10 صفحه حرف  برای گفتن داشته باشد! یک نیست بگوید حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم که خدای تعالی درباره ایشان می گوید: «ماینطق عن الهوی،ان هو الا وحی یوحی-هرگز از روی هوای نفس سخن نمی گوید.آنچه می گوید چیزی جز وحی که بر او القا شده نیست(3و4نجم)» «کثیرالسکت» بودند!یعنی زیاد سکوت می کردند ما که دیگر جای خود داریم!«لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه » که فقط آیه قشنگ و محترمی است  ما اگر یک نادان به آن اهانت کند عصبانی می شویم!

چند سال است که دارید کار روزنامه نگاری می کنید؟در همه این سال ها نمی شد که مطبوعات "همه با هم" یک روز یا یک  هفته یا یک ماه فقط روی مسئله فلسطین متمرکز شوند به جز روز قدس!-،تاریخ و اوضاع کنونی اش را تشریح کنند،به سوالات پاسخ دهند و ملت را به سمتی هدایت کنند که فعالیت هایشان قدمی در راه آزادی قدس شریف باشد؟

مثلا یک روز فقط خبر شهادت یک کودک فلسطینی را منتشر می کردیم و همه صفحات و ویژه نامه ها را به احترام این واقعه اسفناک کاملا خالی چاپ می کردیم! آیا این حرکت دسته جمعی روزنامه ها حداقل بازتابی در فضای رسانه ای سایر کشورهای اسلامی و دنیا  نمی­داشت و گامی در مسیر خارج کردن مسئله  فلسطین از بایکوت خبری نبود!

مسئله ای که به تعبیر مقام معظم رهبری-مدظله العالی-مهم ترین مسئله دنیای اسلام است.

عزیز روزنامه نگاری می گفت که چه می­شود که عبور یک توپ از خط دروازه یک تیم فوتبال،یک میلیارد نفر را در جا میخ کوب می کند اما عبور یک گلوله داغ از خط سینه یک کودک هیچ واکنشی به دنبال ندارد!!!؟؟؟چه بلایی برسر ذائقه تمایلات بشرآمده است؟اینجاست که ماهیت  تور نامرئی استعمار مرئی می­شود!توری که اذهان عمومی را سرگرم امیال و هوس های پوچ و بی ارزش می کند تا دستان خبیث چپاول و غارتش از نظرها پنهان بماند!

پیام رهبر فرزانه مان را در پی اهانت به قرآن کریم را به یاد دارید؟!ایشان هدف این عمل را اینگونه تبیین می فرمایند:

« هدف از اقدام نفرت‌انگیز اخیر آن است كه از سوئی مقابله با اسلام و مسلمانان در جامعه‌ی مسیحی به سطوح همگانی مردم كشیده شود و با دخالت كلیسا و كشیش، رنگ مذهبی گرفته و پشتوانه‌ئی از تعصبات و تعلقات دینی بیابد، و از سوی دیگر ملت‌های مسلمان را كه از این جسارت بزرگ به خشم آمده و جریحه‌دار می‌شوند از مسائل و تحولات دنیای اسلام و خاورمیانه غافل سازد.»

با پرداختن به حواشی داخلی،زمینه ساز غفلت مردم ام القرای جهان اسلام از مسائل مهمی چون،فلسطین نشویم!پازل دشمن را تکمیل نکنیم!برای حل مسائل عمرانی و رفاهی داخلی همیشه نیاز نیست که ماشه قلم را بچکانیم!گاهی همان حضور روزنامه نگار به عنوان چشم بیدار جامعه برای نظارت بر حسن انجام وظیفه مسئولین کفایت می کند.خود قلمی که در دست داری آنقدر مهم و اثرگزار هست که پیش از آنکه به «مایسطرون»برسد هم محل سوگند پروردگار قرار بگیرد!

امروز که آخرین روز  نمایشگاه مطبوعات است «روز نجات قدس و فلسطین» نام گرفته است!باور داشته باشیم که مطبوعات با حرکت متحد و هوشمندانه می توانند زمینه ساز رهایی هرچه زودتر خواهران و برادران مسلمانمان از چنگال رژیم صهیونیستی باشند.

مطبوعات نباید فقط مثل یک «طوطی» باشند که گفته های مردم و مسئولان را تکرار کنند باید «هدهدی» باشد که هادی سی مرغ جامعه بشری به سمت سیمرغ سعادت و فرج است.

«مطبوعات باید معلمینی باشند که مملکت را و جوانان را تربیت می کنند و آرمان ملت را منعکس می کنند»

صحیفه امام-ج7ص323

والسلام علی من اتبع الهدی

دهم آبان ماه همت مضاعف ـکارمضاعف

 

 

نظرات() 
دلارام
یکشنبه 10 بهمن 1389 08:49 ق.ظ
کو گوش شنواااااااااااااااا. یا حسین!

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات